Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Otwarto pierwszą w promieniu 50 km Salę Doświadczeń Świata

Data publikacji: 2013-10-18, Data modyfikacji: 2013-10-18
A A AWydrukDrukuj  
 

W Przedszkolu integracyjnym nr 3 w Zawierciu otwarto 17 października Salę Doświadczeń Świata. Pomieszczenie służące do prowadzenia terapii Snoezelen powstało z inicjatywy nauczycieli i dyrekcji placówki. Miejsce do prowadzenia rozwojowych zajęć sfinansowano dzięki rodzicom i sponsorom.

Terapia prowadzona na Sali Doświadczania Świata polega na stymulowaniu wszystkich zmysłów. Metoda wywodzi się z Holandii, gdzie w ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych, szukając nowych rozwiązań, po raz pierwszy zastosowano urządzenia silnie pobudzające zmysły: wzroku, słuchu, dotyku, węchu oraz smaku.

Opisując efekty terapii jej twórcy zwracają uwagę na poprawę stanu osoby niepełnosprawnej poprzez stworzenie sytuacji, w której wykaże ona aktywność w swoisty dla siebie sposób, nawet jeżeli będzie to pewien rodzaj biernego odbioru. Sama nazwa metody wskazuje na sposób odbioru bodźców („węszenie”, „drzemanie”, „bycie w półśnie) .

Atmosfera w sali: półmrok, swobodny dostęp do wybranych przez dziecko bodźców, spokojna lub dynamiczna muzyka i zapachy sprawiają, że czas w niej spędzony jest pełen niespodzianek, pobudzenia lub wyciszenia i relaksu . Żadna z osób w niej przebywających nie pozostaje obojętna wobec napływających bodźców.

- Nasze przedszkole dołączyło to grona placówek posiadających Salę Doświadczania Świata, tym samym podnosząc poziom oddziaływań na dzieci wymagające szczególnej opieki. Jesteśmy obecnie jedyną tego typu placówką udostępniającą terapię Snoezelen na terenie miasta i powiatu zawierciańskiego. W sali prowadzimy też zajęcia metodą Integracji Sensorycznej. W przyszłości do wyposażenia dołączą nowe specjalistyczne sprzęty do rehabilitacji ruchowej – mówiła podczas otwarcia pracowni Beata Sabuda, dyrektorka przedszkola.

- Urządzenia, które zakupiliśmy mają na celu dostarczanie wielorakich doznań szczególnie wzrokowych, słuchowych, dotykowych. Dzieci przebywające na tego rodzaju zajęciach reagują w różnorodny sposób: pobudzeniem, wyciszeniem, radością czy zaskoczeniem. Jednak nigdy nie są obojętne wobec bodźców. Proponujemy dzieciom skorzystanie z kilku urządzeń: domku lustrzanego, kolumn wodnych stymulujących m.in. rozwój mowy, lampy dotykowej, tapety UV rafa koralowa, wyspy światłowodowej, tarcz żelowych i rzutnika SOLAR do ich wyświetlania. To dzieciaki ostatecznie decydują o wyborze – relacjonują nauczycielki przedszkola.

Obecny podczas otwarcia pracowni prezydent Zawiercia Ryszard Mach nie krył podziwu dla determinacji dyrekcji i nauczycieli przedszkola w dążeniu do otwarcia Sali Doświadczeń Świata. – Jestem zbudowany Waszą pracą i zaangażowaniem. Te działania oraz praca innych zawierciańskich pedagogów będą owocować w przyszłości, gdy wyrośnie nam kolejne pokolenie uzdolnionych mieszkańców miasta. Ze strony samorządu staramy się maksymalnie wspierać naszą oświatę. Świadczą o tym m.in. liczby. Wystarczy policzyć, że na oświatę wydajmy z budżetu ponad 45 mln zł, a od Rządu RP otrzymuje zaledwie połowę tej kwoty, bo subwencja oświatowa to 23 mln zł. Mając do wyboru inne inwestycje, wybieramy te związane z edukacją – podkreślił prezydent Zawiercia.

W otwarciu Sali Doświadczeń Świata uczestniczył także przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Kłósek oraz urzędnicy Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Zawierciu. W Przedszkolu integracyjnym nr 3 w Zawierciu otwarto 17 października Salę Doświadczeń Świata. Pomieszczenie służące do prowadzenia terapii Snoezelen powstało z inicjatywy nauczycieli i dyrekcji placówki. Miejsce do prowadzenia rozwojowych zajęć sfinansowano dzięki rodzicom i sponsorom.

Urząd Miejski w Zawierciu, Źródło artykułu: www.zawiercie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Zawierciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zawierciański

  Powiat zawierciański - położony w województwie śląskim, zajmuje powierzchnię 1003 km² i liczy 123 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Zawiercie. Powiat zawierciański został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to Poręba, Zawiercie, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Irządze, Kroczyce, Włodowice, Żarnowiec.

  Ziemie powiatu zapraszają miłośników natury, malowniczych krajobrazów i historii zarówno latem, jak i w sezonie zimowym. Od wiosny do jesieni można na tym obszarze uprawiać niezwykle popularną w tych stronach wspinaczkę skałkową. Latem kuszą otwarte kąpieliska, jesienią turystów zapraszają pełne grzybów lasy. Zimą jest możliwość szusowania na stokach narciarskich lub na nartach biegowych. Wszystko to pośród cudownych krajobrazów, tajemniczych kompleksów skalnych i jaskiń.     

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola