Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Jak pomóc szpitalowi?

Data publikacji: 2012-05-25, Data modyfikacji: 2012-08-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Jak pomóc szpitalowi?

Podczas wspólnych obrad Komisji Samorządu i Ładu Publicznego oraz Komisja Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia, a także na posiedzeniu Komisji Gospodarczej, Budżetu i Integracji Europejskiej radni zapoznali się z pismem starosty w sprawie poręczenia kredytu dla powiatowej lecznicy.

Obecny podczas obrad Rafał Krupa przypomniał, że zadłużony szpital nie przynosi już strat, co jest wynikiem podjętych działań naprawczych oraz reorganizacji placówki. Jednak działalności lecznicy wciąż zagrażają niespłacone zobowiązania oraz narastające od nich w lawinowym tempie odsetki.

Na wynoszący ponad 51 milionów złotych dług szpitala, 10 mln to zobowiązania wobec Starostwa, dlatego dla ratowania lecznicy potrzebny jest kredyt na kwotę 40 milionów. Tylko połowę tej sumy jest w stanie poręczyć powiat, drugą połowę miałyby poręczyć gminy w kwocie zależnej od liczby obywateli zamieszkujących daną miejscowość. Zgodnie z tym wskaźnikiem, miasto Zawiercie miałoby poręczyć na piętnaście lat 10 milionów złotych (z odsetkami to ponad 18 mln zł).

Poręczenie takiej kwoty wymaga zamrożenia niemałych sum w budżetach gmin chętnych do ratowania szpitala, co może niekorzystnie wpłynąć na ich inwestycje, jednak sumy te będą co roku stopniowo uwalnianie, jeśli lecznica będzie terminowo spłacać raty kredytu. – Co będzie, jeśli tak się nie stanie? – zastanawiali się radni. – Gminom, które poręczą kredyt jako zabezpieczenie proponujemy 25 procent cesji z kontraktu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz nieruchomości należące do powiatu – przekonywał Rafał Krupa.

- W tej sytuacji musi być pan optymistą, a my musimy na to spojrzeć racjonalnie – zwrócił się do starosty przewodniczący Komisji Gospodarczej, Budżetu i Integracji Europejskiej Konrad Imielski. – Podchodząc odpowiedzialnie do przedstawionej propozycji musimy zakładać także taki scenariusz, w którym przyjdzie gminie spłacać te zobowiązania – zauważył. Podobnego zdania był radny Mirosław Mazur, który poprosił przedstawicieli Starostwa o przygotowanie biznesplanu nawiązującego do omawianych rozwiązań.

Radni, zanim podejmą decyzję o poręczeniu kredytu dla szpitala, chcą także wybrać się do lecznicy, by zapoznać się z jej technicznym stanem oraz medycznym wyposażeniem. Wizytę w placówce radni złożą najprawdopodobniej już po majowej sesji Rady Miejskiej.

um.zawiercie.eu, Źródło artykułu: um.zawiercie.eu, Autor zdjęć: um.zawiercie.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zawierciański

  Powiat zawierciański - położony w województwie śląskim, zajmuje powierzchnię 1003 km² i liczy 123 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Zawiercie. Powiat zawierciański został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to Poręba, Zawiercie, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Irządze, Kroczyce, Włodowice, Żarnowiec.

  Ziemie powiatu zapraszają miłośników natury, malowniczych krajobrazów i historii zarówno latem, jak i w sezonie zimowym. Od wiosny do jesieni można na tym obszarze uprawiać niezwykle popularną w tych stronach wspinaczkę skałkową. Latem kuszą otwarte kąpieliska, jesienią turystów zapraszają pełne grzybów lasy. Zimą jest możliwość szusowania na stokach narciarskich lub na nartach biegowych. Wszystko to pośród cudownych krajobrazów, tajemniczych kompleksów skalnych i jaskiń.     

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola