Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Bezpieczne wakacje

Data publikacji: 2012-07-10, Data modyfikacji: 2012-08-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Bezpieczne wakacje

Straż Miejska w Zawierciu rozpoczyna akcję „Bezpieczne wakacje 2012 – bez używek”.

- Lato to czas wypoczynku i relaksu. Na dzieci i młodzież czeka wiele niezwykłych przygód, wycieczek i zabaw. Korzystając z beztroski lata i wakacji, z namowy innych kolegów i koleżanek - a niekiedy z ciekawości – najmłodsi próbują różnych używek – zauważa prezydent Ryszard Mach, który wystosował do zawierciańskich kupców pismo, w którym apeluje o przestrzeganie uregulowań prawnych dotyczących sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholu.

- Wakacje, to nie tylko czas swobody, ale także brawury i lekkomyślności, skutkującej niejednokrotnie tragicznymi wydarzeniami. Wypoczynek bez alkoholu i wyrobów tytoniowych, bezpieczny na drodze, bezpieczny na podwórku i nad wodą - to główne założenia kampanii „Bezpieczne wakacje 2012 – bez używek”, które rozpoczęła właśnie Straż Miejska w Zawierciu – informuje komendant Andrzej Koczur.

W ramach akcji, funkcjonariusze dokonają szeregu działań kontrolno-prewencyjnych, które skoncentrują się na ujawnianiu przestępstw i wykroczeń popełnianych przez nieodpowiedzialnych sprzedawców. Strażnicy skupią się także na poprawie stanu porządku i spokoju publicznego przeprowadzając kontrolę miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Mundurowi pojawią się w pobliżu takich miejsc, jak place zabaw, kąpieliska , boiska i parki.

Akcja Straży Miejskiej będzie prowadzona przez obserwację, jak i doraźne kontrole przeprowadzane wspólnie z Wydziałem Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w punktach sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych na terenie miasta. - Do obserwacji, zgodnie z ustawą o strażach gminnych, będzie stosowna elektroniczna technika utrwalania dowodu – ostrzega nieuczciwych sprzedawców komendant.

Co o sprzedaży używek nieletnim osobom mówi prawo? Sprzedawca ma prawo i obowiązek sprawdzenia dokumentu tożsamości, jeśli nie ma pewności czy kupujący jest pełnoletni. W przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu osobom do lat 18 ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje sankcje: administracyjną, polegającą na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu oraz sankcję karną.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, we wszystkich placówkach handlujących alkoholem powinny być wywieszki informacyjne umieszczone na stoisku z trunkami w miejscu widocznym dla kupujących: „Alkohol szkodzi zdrowiu”, oraz „Alkoholu osobom nieletnim poniżej 18 roku życia i nietrzeźwym nie sprzedajemy”.

W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia. Na sprzedawcach spoczywa główny ciężar odpowiedzialności za stosowanie i przestrzeganie tego zakazu. W miejscu sprzedaży wyrobów tytoniowych umieszcza się widoczną i czytelną informację o treści: "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18”. W przypadku wątpliwości, co do pełnoletniości kupującego wyroby tytoniowe sprzedawca może zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego.

Jeśli podczas zakupów zauważymy łamanie tych przepisów, powinniśmy poinformować policję telefonując po numer 997 lub 112. Możemy również powiadomić Straż Miejską, która dyżuruje pod numerem telefonu 986.

um.zawiercie.eu, Źródło artykułu: um.zawiercie.eu, Autor zdjęć: um.zawiercie.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zawierciański

  Powiat zawierciański - położony w województwie śląskim, zajmuje powierzchnię 1003 km² i liczy 123 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Zawiercie. Powiat zawierciański został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to Poręba, Zawiercie, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Irządze, Kroczyce, Włodowice, Żarnowiec.

  Ziemie powiatu zapraszają miłośników natury, malowniczych krajobrazów i historii zarówno latem, jak i w sezonie zimowym. Od wiosny do jesieni można na tym obszarze uprawiać niezwykle popularną w tych stronach wspinaczkę skałkową. Latem kuszą otwarte kąpieliska, jesienią turystów zapraszają pełne grzybów lasy. Zimą jest możliwość szusowania na stokach narciarskich lub na nartach biegowych. Wszystko to pośród cudownych krajobrazów, tajemniczych kompleksów skalnych i jaskiń.     

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola