Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Z Europy do Zawiercia

Data publikacji: 2013-07-19, Data modyfikacji: 2013-07-20
A A AWydrukDrukuj  
 

Gdzie w Zawierciu można spotkań Białorusina? Z kim można płynnie porozmawiać po ukraińsku? Czym różni się szkocki angielski od angielskiego, który znamy ze szkół?

Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w Bzowie. Jest to możliwe dzięki projektowi międzynarodowemu, w ramach którego do naszego miasta przyjechało 30 osób z zagranicy.

Organizatorem projektu „Get the Rythm” jest Towarzystwo Rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych. Projekt realizowany jest w ramach europejskiego programu „Młodzież w działaniu”. W ramach projektu w miniony piątek do Zawiercia przyjechała grupa młodych ludzi z Białorusi, Ukrainy oraz Szkocji. Celem pobytu w jednej z dzielnic Zawiercia jest edukacja w zakresie zdrowego trybu życia, integracja międzykulturowa oraz rekreacja i zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych.

– „Byłam w Polsce wiele razy, ale pierwszy raz w ramach takiego projektu” – mówi Anastazja Popsui z Ukrainy, liderka grupy. – „Ludzie są wspaniali, otwarci i mili. Podczas jednej z imprez w Bzowie słuchaliśmy polskiej muzyki, tańczyliśmy, mieliśmy okazję spróbować polskiej kuchni. To wspaniałe móc się wzajemnie poznawać – a jest też sporo różnic w stylu życiu pomiędzy Polakami, Ukraińcami, Białorusinami i Szkotami”.

W ramach projektu uczestnicy brali udział w szeregu atrakcji. Uczestniczyli w przeglądzie kultury polskiej organizowanym w bzowskiej remizie, a dzięki uprzejmości AdrenaLinaParku w Ogrodzieńcu, Parku Wodnego „Jura” w Łazach oraz Huty Szkła w Zawierciu mieli okazję spędzić czas zarówno na odpoczynku, jak i poznawaniu lokalnych atrakcji. W planach na ostatnie dni pobytu znajduje się zwiedzenie jaskini głębokiej w Podlesicach oraz nauka tańca zumba pod kierownictwem Justyny Gajdy, zorganizowana przez szkołę tańca i fitnessu EU4YA.

– „Projekt jest niezwykłym przeżyciem zarówno dla uczestników »Get the Rythm«, jak i dla organizatorów” – mówi Joanna Janik-Jaworska, koordynator projektu. – „Dzięki niemu mamy niezwykłą okazję poznawać wzajemnie swoje kultury, uczyć się języka, edukować w zakresie sportu i zdrowego stylu życia, a poza tym zwyczajnie ze sobą pobyć. Byłoby to trudne bez firm i organizacji, które nas wsparły oraz pojedynczych ludzi dobrej woli, którzy wspierają nas na różne sposoby – wszystkim za to dziękujemy”. Gdzie w Zawierciu można spotkań Białorusina? Z kim można płynnie porozmawiać po ukraińsku? Czym różni się szkocki angielski od angielskiego, który znamy ze szkół? Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w Bzowie. Jest to możliwe dzięki projektowi międzynarodowemu, w ramach którego do naszego miasta przyjechało 30 osób z zagranicy.

Urząd Miejski w Zawierciu, Źródło artykułu: www.zawiercie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Zawierciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zawierciański

  Powiat zawierciański - położony w województwie śląskim, zajmuje powierzchnię 1003 km² i liczy 123 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Zawiercie. Powiat zawierciański został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to Poręba, Zawiercie, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Irządze, Kroczyce, Włodowice, Żarnowiec.

  Ziemie powiatu zapraszają miłośników natury, malowniczych krajobrazów i historii zarówno latem, jak i w sezonie zimowym. Od wiosny do jesieni można na tym obszarze uprawiać niezwykle popularną w tych stronach wspinaczkę skałkową. Latem kuszą otwarte kąpieliska, jesienią turystów zapraszają pełne grzybów lasy. Zimą jest możliwość szusowania na stokach narciarskich lub na nartach biegowych. Wszystko to pośród cudownych krajobrazów, tajemniczych kompleksów skalnych i jaskiń.     

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola