Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Nie wypalajmy traw!

Data publikacji: 2013-04-04, Data modyfikacji: 2013-04-11
A A AWydrukDrukuj  
 

Przypominamy, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów jest zabronione!Wywołany w ten sposób pożar: - obniża żyzność gleby i wyjaławia ją - intensyfikuje erozję wietrzną i wodną - zabija żyjące w trawie zwierzęta - niszczy zadrzewienia śródpolne oraz skupiska roślinności spełniające funkcje osłonowe (filtrujące zanieczyszczenia) - powoduje śmierć biologiczną w glebie - przerywa cykl życiowy roślin i zwierząt - stanowi realne zagrożenie dla terenów leśnych, budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych mieszkańców Gminy, - stanowi zagrożenie zdrowia i życia ludzi. Przypominamy również, że:

Przypominamy, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów jest zabronione!

Wywołany w ten sposób pożar: - obniża żyzność gleby i wyjaławia ją - intensyfikuje erozję wietrzną i wodną - zabija żyjące w trawie zwierzęta - niszczy zadrzewienia śródpolne oraz skupiska roślinności spełniające funkcje osłonowe (filtrujące zanieczyszczenia) - powoduje śmierć biologiczną w glebie - przerywa cykl życiowy roślin i zwierząt - stanowi realne zagrożenie dla terenów leśnych, budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych mieszkańców Gminy, - stanowi zagrożenie zdrowia i życia ludzi. Przypominamy również, że:

- Pożary są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. - Ogień doszczętnie niszczy trwające od wieków działanie przyrody. - Po pożarze las odradza się przez dziesiątki lat. - Współczynnik zagrożenia pożarowego polskich lasów należy do najwyższych w Europie! - Ludzie odpowiadają za powstanie ponad 90% pożarów lasów poprzez wczesnowiosenne wypalanie roślinności, umyślne podpalenia, nieostrożność i bezmyślność Zniszczenie 2,5 cm warstwy żyznej gleby powoduje obniżkę plonów o 10%, a nakład 2,5 cm próchnicy tworzy się od 300 do 1000 lat?

- Pożary są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów.

- Ogień doszczętnie niszczy trwające od wieków działanie przyrody.

- Po pożarze las odradza się przez dziesiątki lat.

- Współczynnik zagrożenia pożarowego polskich lasów należy do najwyższych w Europie!

- Ludzie odpowiadają za powstanie ponad 90% pożarów lasów poprzez wczesnowiosenne wypalanie roślinności, umyślne podpalenia, nieostrożność i bezmyślność

Zniszczenie 2,5 cm warstwy żyznej gleby powoduje obniżkę plonów o 10%, a nakład 2,5 cm próchnicy tworzy się od 300 do 1000 lat?

Urząd Miejski w Zawierciu, Źródło artykułu: www.zawiercie.eu, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Zawierciu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zawierciański

  Powiat zawierciański - położony w województwie śląskim, zajmuje powierzchnię 1003 km² i liczy 123 tys. mieszkańców, a jego siedzibą jest miasto Zawiercie. Powiat zawierciański został stworzony w 1999 roku. Gminy w powiecie to Poręba, Zawiercie, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Irządze, Kroczyce, Włodowice, Żarnowiec.

  Ziemie powiatu zapraszają miłośników natury, malowniczych krajobrazów i historii zarówno latem, jak i w sezonie zimowym. Od wiosny do jesieni można na tym obszarze uprawiać niezwykle popularną w tych stronach wspinaczkę skałkową. Latem kuszą otwarte kąpieliska, jesienią turystów zapraszają pełne grzybów lasy. Zimą jest możliwość szusowania na stokach narciarskich lub na nartach biegowych. Wszystko to pośród cudownych krajobrazów, tajemniczych kompleksów skalnych i jaskiń.     

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola